قبل از راه‌اندازی یک استارت‌آپ چه کارهایی باید انجام دهید؟


راه اندازی یک استارت‌آپ و شروع یک کسب‌و‌کار جدید با رویا‌پردازی، تقلید یا الگوبرداری و یا توجه به رقبا صورت نمی‌گیرد بلکه نیازمند تحقیق و شناخت بازار می‌‌باشد. اقداماتی هست که پرداختن به آن‌ها قبل از شروع یک استارت‌آپ ضروری است و به موفقیت شما در آغاز کسب‌و‌کار نوپای‌تان و همچنین پخته شدن ایده تان کمک می‌کند.

هزاران نفر ایده‌های خوبی در سر دارند؛ اما به یک استراتژی خوب نیاز دارند تا ایده هایشان را عملی کنند. قبل از شروع کار شما به یک نقشه راه نیاز دارید. یک طرح جامع برای کسب‌و‌کار به شما کمک می‌کند تا بدانید که می‌خواهید چه چیزی را برای چه کسی و چگونه تولید و عرضه کنید. مهم‌تر از همه راه‌های کسب درآمد خود را پیدا کنید.

برای بررسی ایده خود باید به چند سوال اساسی پاسخ دهید تا آینده استارت‌آپ خود را ترسیم کنید و با دیدی باز وارد دنیای کسب‌و‌کار شوید.

سوال اول‌: مشتریان شما چه کسانی هستند؟

اولین سوال در تهیه یک طرح جامع برای کسب‌و‌کار مربوط به شناخت مشتریان می‌شود. شما باید به طور واضح و دقیق مشخص کنید که محصولات و خدمات خود را برای چه کسانی با چه نیازها و علائقی تولید و طراحی می‌کنید. در حقیقت مشتریان قلب هر کسب‌و‌کار هستند و بدون حضور آن‌ها هیچ گونه سودآوری صورت نمی‌گیرد. در ابتدا باید گروه‌های مختلفی از افراد یا سازمان‌هایی که قصد تولید محصول و یا ارائه خدمات به آن‌ها را دارید مشخص کنید؛ و بعد هشیارانه و با تحقیق تصمیم بگیرید خواهان ارائه خدمات به کدام بخش مشتریان هستید و از کدام بخش باید چشم‌پوشی کنید.

سوال دوم‌: چه ارزشی برای مشتریان خود خلق می‌کنید؟

اگر شما ارزش مناسبی که نیازی از مشتری و یا مسئله ‌ای از او حل نکند، را خلق نکنید نمی‌توانید مشتریان را جذب و تشویق به استفاده از محصول و یا خدمات خود کنید. در واقع ارزش پیشنهادی دلیل ترجیح یک محصول نسبت به سایر محصولات مشابه موجود در بازار باشد. ارزش پیشنهادی هم می‌تواند کمی(قیمت، قابلیت دسترسی آسان، سرعت خدمت رسانی) و یا کیفی(طراحی، سفارشی سازی، تجربه مشتری) باشد.

سوال سوم‌: راه‌های ارتباط با مشتریانتان چیست؟

رابطه با مشتریان شامل ارتباطات حضوری و همچنین خدمات پشتیبانی می‌شود. مشخص کنید از چه طریق می‌خواهید مشتریان خود را از محصولات، ویژگی‌ها و ارزش‌های آن با خبر کنید؟ هر یک از مشتریان از شما انتظار برقراری چه نوع ارتباطی را دارند؟ چگونه خدمات پس از فروش برای مشتریان فراهم می کنید؟ هزینه این روابط چقدر است؟ توجه داشته باشید که ارتباط مناسب با مشتری موجب به حفظ مشتری و در نهایت خلق مشتریان جدید می‌شود.

سوال چهارم‌: راه‌های درآمدی شما چیست؟

فروش خدمات و محصولات، گرفتن حق عضویت، اجاره دادن و قرض دادن در ازای پرداخت مبلغی و … از راه‌های کسب درآمد برای یک کسب‌و‌کار می‌باشد.

تحقیق کنید مشتریان شما برای چه محصولات و یا خدماتی حاضر به پرداخت پول می‌باشند؟ آن‌ها در حال حاضر برای چه چیزی پول می‌پردازند و چگونه پول را پرداخت می‌کنند؟

سوال پنجم: چه فعالیت‌هایی را باید انجام دهید؟

سوال پنجم: چه فعالیت‌هایی را باید انجام دهید؟

هر کسب‌و‌کار برای موفقیت خود نیاز به انجام یک سری فعالیت دارد. این اقدامات بسته به نوع کسب‌و‌کار متفاوت است و می‌تواند شامل فعالیت‌هایی برای ساخت و ارائه محصول با کیفیت و با مقدار بالا، یافتن راهکارهای جدید برای خلق و ارزش پیشنهادی به مشتری، راه های دست‌یابی به بازار و حفظ ارتباط با مشتری باشد.

قبل از شروع استارت‌آپ خود باید مشخص کنید که ارزش‌های پیشنهادی شما برای عرضه به چه فعالیت‌هایی نیازمند است؟ برای ارتباط با مشتری چه کار‌هایی باید انجام دهید؟ برای افزایش جریان درآمدی چه اقداماتی باید صورت دهید؟

سوال ششم: مهم ترین هزینه‌های شما چیست؟

در یک کسب‌و‌کار موفق قطعا باید در‌آمدها بیشتر از هزینه‌ها باشند. از جمله کارهایی که قبل از راه‌اندازی استارت‌آپ خود باید انجام دهید بررسی هزینه‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها ست. ساختار هزینه‌ها شامل هزینه‌های ثابت، هزینه‌های متغییر از جمله هزینه‌های تبلیغات و … می‌باشد. بدیهی است که در ابتدای کار باید تا جایی که ممکن است هزینه‌ها را کاهش دهید.

مهم ترین هزینه‌های خود را شناسایی کند. پرهزینه ترین فعالیت خود را مشخص کنید. هزینه‌های ثابت که شامل دستمزدها، اجاره‌بها و .. می‌باشد را تعیین کنید. و در نهایت پس از مشخص کردن ساختار هزینه‌ها، راه‌های چگونگی کاهش آن را بیابید.

جمع بندی پاسخ ها و تعیین یک استراتژی مناسب

پاسخ صحیح دادن به تمامی این سوال‌ها تاثیر بسزایی در موفقیت کسب‌و‌کار شما خواهد داشت. در واقع شما با یافتن پاسخ‌های شفاف و صریح می‌توانید یک استراتژی مطلوب برای کسب‌و‌کار خود پیدا کنید. یک استراتژی خوب چشم‌انداز، محدوده محصولات و خدمات، انواع مشتریان و راه‌های خدمات‌رسانی کسب‌و‌کار را به طور واضح و دقیق تعیین می‌کند. انجام این کار شما را از دیگر رقبایتان متمایز می‌کند، باعث جذب بیشتر مشتریان می‌شود و به شما قابلیت‌های رقابتی بیشتر برای حفظ و توسعه کسب‌و‌کارتان می دهد.

بعضی‌ از کارآفرین‌های جوان معتقدند بدون فوت وقت باید اقدام به راه اندازی ایده خود کنند، در صورتی که با انجام تحقیق و پاسخ به سوالات مطرح شده که ممکن است کمی وقت‌گیر و خسته‌کننده باشد، قادر خواهید بود یک استراتژی خوب برای استار‌ت‌آپ خود تعیین کنید و یک مدل کسب‌و‌کار موفق را خلق کنید. تاثیر یک استراتژی خوب و خلق یک مدل کسب‌و‌کار صحیح در موفقیت یک کسب‌و‌کار نوپا آن قدر اهمیت دارد که نباید به خاطر وقت‌گیر بودن از آن صرف نظر کرد.