تفکر طراحی راهی برای نوآوری


"بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که طراحی همان‌چیزیست که به نظر می‌آید. اینکه به طراحان یک جعبه می‌دهند و می‌گویند:" کاری کن که این جعبه خوب به نظر بیاید". ما فکر نمی‌کنیم که تعریف طراحی این باشد. طراحی تنها چیزی نیست که به نظر ما می‌آید و چیزی نیست که ما حس می‌کنیم. طراحی این است که یک چیز چگونه کار می‌کند."

استیو جابز:

هنگامی که اصول طراحی برای یک استراتژی یا نوآوری پیاده‌سازی می‌شود، درصد موفقیت آن نوآوری خود به خود افزایش می‌یابد.

تفکر طراحی چیست؟

تفکر طراحی یک متدولوژی است که توسط طراحان برای حل مشکلات پیچیده و پیدا کردن راهکارهای مناسب برای مشتریان، استفاده می‌شود. تفکر طراحی نیازمند منطق، تصور، شهود و منطق سیستماتیک است برای اینکه احتمالات ممکن را شناسایی کنیم و نتایج مناسب برای کاربر نهایی یا مشتری ایجاد کنیم. تفکر طراحی مسئله‌محور نیست بلکه راهکارمحور و عملکردمحور است. این تفکر نیازمند قدرت آنالیز و تصورکردن به طور همزمان است.

"طراحی عمل آوردن یک چیز جدید و مطلوب به دنیای واقعی است، حالتی است که درهنگام حل موقعیت‌های دشوار و پرمسئله و یا برطرف کردن آن‌ها توسط طراحی به وجود می‌آید. تفکر طراحی ترکیبی از یک فرآیند و تخصص طراحی است که از آن برای حل پیچیده دینامیک استفاده می‌شود."

هارولد نلسون
ویژگی‌های متمایز تفکر طراحی چیست؟
•پیداکردن سادگی در پیچیدگی
•زیبایی در عین کاربردی بودن
•بهبود کیفیت تجربه
•ایجاد راهکارهای خارق‌العاده
•رفع نیازهای مردم

تفکر طراحی به عنوان یک استراتژی برای نوآوری

تفکر طراحی در مرکز توسعه استراتژی موثر و تغییر سازمانی قرار دارد. طراحی می‌تواند بر روی محصولات، خدمات، فرآیندها، مکان‌های فیزیکی و هرچیزی که نیاز به همگام‌سازی با تعاملات انسانی دارد، اعمال شود. شما می‌توانید نحوه رهبری، مدیریت، خلق و نوآوری خود را طراحی کنید.

تفکر طراحی، روش کلاسیک حل مسئله را با اصول و راهکارهای هنر و طراحی را با هم ترکیب کرده است.

،نوآوری اصلی است که می‌تواند مدیریت شود شما می‌توانید با یک سری متودها، ابزارها و قالب‌های کاربردی و دقیق به فرآیند نوآوری( نحوه خلق محصولات جدید، خدمات و تجربه مشتری) دسترسی پیدا کنید.

توسعه توانایی و ظرفیت تفکر طراحی در سازمان شما

با اینکه سال‌های زیادی طول می‌کشد تا بتوانید یاد بگیرید تا طراح خوبی شوید، غیرطراح‌ها نیز می‌توانند یادبگیرند تا مانند طراحان فکر کنند و این روش‌ها را بر نحوه مدیریت و نوآوری خود اجرا کنند. چالش‌های خلاقیت برانگیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید از آغاز تا پایان فرآیند تفکر طراحی را طی کنید.

•5 توانایی که شما را برای خلاق‌تر بودن و نوآور بودن آماده می‌کند را در خود پرورش دهید

•4 نیروی اساسی که باعث شکل دادن به نوآوری می‌شود و 10 مدل نوآوری که شما می‌توانید از پسش برآیید را بررسی کنید

•دیدگاه‌ها و اطلاعات را به ایده‌های عملی تبدیل کنید.

•ابزارها و توانایی‌های طراحان را بشناسید: همدلی با مشتریان، ایده‌یابی، تفکر انتقادی، راه‌های کسب علم، مهارت حل مسئله، ساخت سریع پروتوتایپ و همکاری به صورت تیم

•توسعه مفهوم‌های گسترده و زیاد برای محصولات، خدمات، تجربه‌ها، پیام‌ها، کانال‌ها، طرح تجاری یا استراتژی‌ها

•خلق یا پیاده‌سازی راهکارهای خارق‌العاده که برای مشتریان شما سریع‌تر و موثرتر ایجاد ارزش کند.